Neįgaliųjų sporto šventėje – geros energijos užtaisas

Rugpjūčio 8-ąją Mažeikių paplūdimio poilsio ir sporto aikštyne šeštą kartą vyko Mažeikių rajono neįgaliųjų sporto šventė „Kartu mes – jėga!“, organizuojama Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacijos. Neįgalieji sportavo ir varžėsi kartu su įgaliaisiais. Gausus, apie 300 dalyvių sugužėjo kone iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Mažeikių. Šventėje dalyvavo ir asmenys iš Laižuvos, Viekšnių, Židikų, Sedos seniūnijų, Mažeikių miesto.

 

Rungčių įvairovė

Nors dangus grūmojo prapliupsiąs lietumi, dalyvių tai neatbaidė. Vis dėlto nenorėdami juokauti ir pakliūti į gamtos spąstus, šventė netruko prasidėti, o jau įsibėgėjus niekas nebegalvojo apie gamtos išdaigas. Po Jurgitos pravestos mankštos, dalyvius įtraukė varžybų azartas. Visi norėjo išbandyti kuo daugiu rungčių. Kauno sporto klubo „Santaka“ atstovai pravedė ir teisėjavo smiginiui ir bočiai, kuriuose dalyvavo ir sveikieji, ir vežimėliuose sėdintys.

O kaipgi Lietuvoj be krepšinio – vyko baudų mėtymo rungtis, integruotas krepšinis, į kurį įsitraukė gausus būrys savanorių. Šiai rungčiai teisėjavo Sedos sporto klubo „Sedula“ vadovas, krepšinio treneris, Mažeikių rajono neįgaliųjų sporto šventės kuratorius Ričardas Zoza. Vyko šaškių mini čempionatas, teisėjaujant trenerei Rasai Akučkaitei. Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacijos partneris, šeštus metus padedantis neįgaliųjų sporto šventėje, VšĮ „Mažeikių švyturys“ (vadovas Benjaminas Milis) pravedė rankų lenkimo bei štangos stūmimo varžybas. Šiose rungtyse moterys nenusileido vyrams.

Neapsieita ir be bėgimo triračiais, juk Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacija yra triračių sporto pradininkai. Šią rungtį profesionaliai pravedė Lietuvos triračių sporto asociacijos prezidentė Aušra Kriškoviecienė su savo komandos nariais. Beje, asociacija dalyvauja čempionatuose ir skina pirmąsias vietas. Neseniai Marius Urbonas ir Indrė Gaubytė parvyko iš Klaipėdos, kur vyko Lietuvos bėgimo su triračiais čempionatas – tapo pirmosios vietos laimėtojais. Buvo galimybė pamankštinti ir protą – Savanorė Jolanta pakvietė pasitikrinti žinias apie Lietuvą dalyvaujant viktorinoje, žinovų laukė prizai ir dovanėlės.

Apdovanojimų gausa

Nei vienas sporto entuziastas neliko nepastebėtas. Šventės pabaigoje pasipylė apdovanojimų lietus, medalius ir taures įteikti padėjo šventės svečiai – Mažeikių rajono savivaldybės meras Vidmantas Macevičius bei jo patarėja Milda Šukienė. Po apdovanojimų meras tarė padėkos žodį organizatoriams, linkėdamas ir teigiamų emocijų bei pasiekimų, garsinant miestą.

Abejingų sporto rungtims neliko, palaikančios komandos skatino nenusileisti varžovui. Vyravo tolerancijos dvasia, skatinanti draugiškam pokalbiui, bendrystei. Be būrio sveikintojų, į šventę atvyko Mažeikių „Gelbėkit vaikus“ vaikų dienos centro vaikų šokių kolektyvas, vadovaujamas Rugilės Samoškaitės, kurie dovanojo pora šokių. Nuotaiką visos šventės metu palaikė Sedos kultūros centro didžėjus Vytautas. Šventę vainikavo diskoteka, atlikėja Vita Grigė užkūrė tikrą pirtį kviesdama šokiui.

Nuogąstavimai nepasitvirtino

Organizatoriai baiminosi, kad po trejų metų šventės organizavimo Balsių stovykloje, kur viskas buvo po ranka, šiemet susidurs su nesklandumais. Asociacijos pirmininkė Z. Valatkienė nuogąstavo, kad nebūtų piktnaudžiaujama alumi, kad neviliotų maudynės. „Reikia padėkoti Redai Guerro, kuri paskatino pabandyti čia“, – po šventės sakė pirmininkė, džiaugdamasi, kad jos nuogąstavimai nepasitvirtino. Iš vienos keblios padėties išsisukti padėjo, kaip ir pridera rajono šeimininkui, meras. Su juo keliaujantis įrankių lagaminas, nagingos rankos – ir batutas vėl paruoštas šokinėjimui.

Vienas lauke – ne karys

Šventėje netrūko ir daugiau garbių svečių, nuoširdžius padėkos žodžius Z. Valatkienė tarė Mažeikių r. savivaldybės administracijos socialinės paramos skyriaus vyriausiajai specialistei Vilijai Gureckienei bei švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistei Redai Guerro. Padėkos skriejo visų rungčių organizatoriams ir teisėjams, Žemaitijos skautų organizacijai, Viekšnių, Tirkšlių, Laižuvos, Židikų seniūnijoms, jų socialinėms darbuotojoms už operatyvumą, Mažeikių „Gelbėkit vaikus“ dienos centrui, Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnybos gausiai komandai. „Dėkoju Lietuvos neįgaliųjų sporto federacijos prezidentui Anatolijui Čupkovui, kuris dėl svarbių asmeninių priežasčių negalėjo dalyvauti šventėje, bet prisidėjo organizuojant rungtis. Didelis ačiū tariu mūsų nuolatiniams draugams UAB „Mažeikių šilumos tinklai“ už pagalbą vežant aparatūrą, UAB „Mažeikių autobusų parkas“ už saugų keleivių vežimą, kabelinei televizijai „Roventa“, spaudos atstovams, už įamžintas gražias akimirkas ir pateikimą visuomenei. Didelis ačiū mūsų visiems nariams, kolegėms. Aš be jūsų, kaip be rankų“, – savo geradarius vardijo asociacijos pirmininkė.

Ir naujos idėjos

Prieš pasidalindama naujomis idėjomis kitai sporto šventei, pirmininkė Z. Valatkienė pasidžiaugė Mažeikių rajono socialinių paslaugų tarnyba, kuri į šventę palydėjo savo paslaugų gavėjus. Tokio organizuotumo skatindama pasimokyti neįgaliųjų organizacijų vadovus, kuriems trūksta iniciatyvos suburti savo žmones, kad dalyvautų tokiose šventėse.

„Kitais metais planuojame įtraukti sveikuosius, kad įgalieji pasijustų neįgaliojo vietoje – žaisti nematant, kaip žaidžia neregiai. Bet čia jau turėtume turėti ir trenerį. Kodėl nepabandžius įtraukti ir valdžios žmones – seniūnijų, savivaldybės atstovus, specialistus, kad pabandytų tokias rungtis, kaip ir aklieji, kad parungtyniautų sėdėdami vežimėliuose ir pasitikrintų, kiek turi rankose jėgų“, – planais dalijasi pirmininkė.

Šventės atgarsiai

Nors kelionėje pavargstame, bet čia esame laukiami, svetinga aplinka, gerai organizuota šventė. Už puikų renginį negalią turintiems žmonėms dėkui Zofijai ir jos komandai“, švente ir bendryste džiaugėsi Lietuvos triračių sporto asociacijos prezidentė Aušra Kriškoviecienė, šventėje dalyvaujanti nebe pirmus metus. Jai antrina ir VšĮ centro „Eik“ projektų vadovė Rasa Rudžionienė: „Visada malonu atvykti į kitą miestą, susirasti naujų draugų, susitikti su esamais.“ Paminėdama, kad trūksta pritaikomumo žmonėms su negalia daugelyje vietų, norėtųsi spartesnio pritaikymo.

„Sporto sveikatinimo srityje jau didelis žingsnis žengtas, vis daugiau viešų sporto, kultūrinių renginių pritaiko negalią turintiems žmonėms. Padeda savanoriai, kurių vis daugėja. Nors į kai kuriuos sporto renginius sunku patekti neįgaliesiems bėgantiems triračiuose. Nors nereikia nieko ypatingo, jei bėga vaikai 200 m. trasą, tai ir tie žmonės triračiuose galėtų bėgti tuos 200 m., tuo labiau, kai turi lydinčius asmenis. Bet daug renginių Vilniuje, į kuriuos mus priima – tai velomaratonai ir panašūs. Juk ne sportiniai rezultatai reikalingi, svarbiausia suteikti žmonėms emocijas – patirti tai, ką kiekvienas žmogus patiria“, – sakė prezidentė.

Žmonių su fizine negalia sporto klubo „Entuziastas“ pirmininkas Mindaugas Bernotas teigia, kad šiauliškiai ne pirmą kartą atvyksta į Mažeikius. „Tai jau kaip tradicija. Važiuojame čia pas draugus“, – kalbėjo pirmininkas.

„Entuziasto“ klubo narė Jolanta Petronienė priminė: „Nuo pradžios, padėdavome varžybose rengiant bočią ir smiginį. Dažniau reikėtų daryti neįgaliųjų šventes kartu su sveikaisiais. Todėl ir džiaugiamės, kad čia taip daroma.“

„Sporto šventėje teisėjavome bočiai, turiu 5 m. teisėjavimo patirtį, tad tenka teisėjauti ir čempionatuose, ir varžybose. Geras organizavimas, linksma parungtyniauti, dalyvauti. Kaune vyksta nemažai sportinių užsiėmimų: bočia, badmintonas, plaukimas, šaškės, šachmatai, biliardas, sportinis šaudymas. Kadangi klubas bendradarbiauja su Kauno kolegija, todėl organizuojamos integruotose sporto varžybose. Kai neįgalūs žmonės integruojami kartu su sveikaisiais, jie tampa stipresni, galėdami įrodyti, kad ir jie gali kartu rungtyniauti su sveikaisiais“, – patirtimi dalijasi Kauno krašto neįgaliųjų integracijos ir sporto klubo „Santaka“ treneris-asistentas Andrius Latakas.

Integracija prasideda šeimoje

Apie integraciją trumpai šnektelėjome ir su Zofija Valatkiene: „Mes esame sveikos mamos, sveiki tėčiai, broliai, seserys – tai tie neįgalieji jau integruojasi. Nesame užsidarę, išeiname į viešumą. Ši sporto šventė jau platesnį ratą sujungia, nes atvyksta asmenys ir iš kaimo bendruomenių. Atsiveria ir įgalūs vaikai, štai prisijungė Mažeikių „Gelbėkit vaikus“ dienos centras, prisijungia mokyklos, padeda ir skautų organizacijos. Malonu, kai po renginio, šventės jie atsiunčia padėkas. Anot jų, jie pasisemia iš neįgaliųjų stiprybės, tad jų negandos nebeatrodo tokios didelės. Jie pasisemia stiprybės stebėdami neįgaliųjų mamų gebėjimu siekti tikslų, nepalūžti. Tai ir yra tikroji integracija. Ji yra mūsų viduje. Svarbiausia, mes patys integruojamės – eidami į žmones tampame patys matomi. Kad išlįstume visi iš tų kiautų ir taptume matomi, tereikia tiek nedaug, nors į bažnyčią nueiti. Tai ir yra tikroji integracija.“

Dėmesys socialinei reabilitacijai

Mažeikių cerebrinio paralyžiaus asociacija ne tik šventes švenčia, organizuoja ekskursijas, edukacines išvykas, bet vykdo ir įvairias projektines veiklas. Vykdomas 2021 m. Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektas „Pažink save iš naujo“. Pagal šį projektą teikiamos neįgaliųjų dienos užimtumo paslaugos, kurias pasirenka patys neįgalieji arba jų globėjai. Formuojami ir atkuriami neįgaliųjų kasdieniai įgūdžiai – tai praktiniai buities darbai, savitvarka, asmens higiena, sveika gyvensena. Teikiama paslauga, sprendžiant dėl negalios kylančias emocines problemas, tenkinant bendravimo poreikį pagalbos sau grupėse ir užsiėmimuose, ugdant ir palaikant socialinius įgūdžius: skiriamas dėmesys į gebėjimus dirbti kartu su kitais, mokytis atlikti svarbiausius vaidmenis šeimoje, bendruomenėje, mokėti rūpintis kitais (gali būti augintinis), ryšio su artima aplinka užmezgimas ir palaikymas. Skiriamas dėmesys, kaip ugdyti ir palaikyti bendrųjų žinių rašymo, skaitymo ir skaičiavimo, kompiuterio raštingumo (pagal neįgaliųjų galimybes), orientavimosi laike ir aplinkoje, dėmesio valdymo, atminties lavinimo ir kitas funkcijas praktiškai. Neįgalieji išreiškia save menine ir kūrybiškumo raiška: savo kūrybos eilių rašymu, deklamavimu, vaidybos gebėjimų ugdymu, dekupažo, floristikos, mezgimo, žvakių liejimo, įvairių rankdarbių užsiėmimais.

Teikiama ir individuali pagalba neįgaliajam, lankantis užimtumo, ugdymo, reabilitacijos, sveikatos priežiūros, teisėsaugos ir kitose įstaigose (palydint, padedant spręsti kylančias problemas); informacijos teikimas jam prieinama forma ir technologijomis, kurios atitinka jo negalios pobūdį; pagalbą sprendžiant įsidarbinimo, palaikymo darbo vietoje klausimus; pagalba, sprendžiant buityje kylančias problemas.

Sudaromos sąlygos neįgaliesiems įsijungti į kūno kultūros užsiėmimus, būti fiziškai aktyviais. Šeimos nariai     savitarpio pagalbos grupėse gali dalintis savo patirtimi, stiprinti savo sveikatą per sportinius užsiėmimus, konsultuotis, spręsti jiems iškilusiais problemas, mokant pasirūpinti neįgaliaisiais šeimoje, buityje, visuomeniniame gyvenime, pažinti ir valdyti neįgalių asmenų ligą ar negalią, sprendžiant kylančias neįgaliųjų šeimos narių emocines, kitas problemas.

Mažeikių rajono neįgaliųjų sporto šventė finansuojama iš Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 m. veiksmų plano 1.1.4 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projekto „Kartu Mes – jėga“ ir dalinai finansuojama iš 2021 m. Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliems bendruomenėje projekto „Pažink save iš naujo“.

21-335

Autorės nuotr.

Daugiau nuotr.: https://www.facebook.com/portalasbudas.lt/photos/pcb.3037876906489602/3037868306490462/

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode